Güney Amerika’da Hizbullah krizi

Arjantin Güvenlik Bakanı Patricia Bullrich’in Şili ve Bolivya’da Hizbullah’ın varlığının tespit edildiğini öne sürmesi bölgede kriz çıkardı.

Bolivya hükümetinden yapılan açıklamada, Bullrich’in, Bolivya topraklarında Hizbullah’ın varlığının bulunduğu iddialarına izahat getirmesi için Arjantin’in La Paz diplomatik temsilcisinin Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldığı bildirildi. Bullrich’in ifadelerinin “yanlış ve pervasız” olduğu belirtilen açıklamada, “Bolivya’nın sınırlarında terör, güvensizlik ve endişe yayan insanların korunduğu suçlamalarını kesinlikle reddediyoruz. Bu suçlamaların bir dayanağı olmadığı gibi delil ve belgeden de yoksundur.” ifadesine yer verildi.

Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric de Bullrich’in açıklamalarına tepki göstererek, Javier Milei hükümetine “protesto notası” göndereceklerini bildirdi.

Şili’de Hizbullah’ın varlığının bulunduğuna dair Bullrich’in elinde belge varsa kendileriyle paylaşmasını talep eden Boric, “Somut deliller varsa Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla adli makamlara iletsin. Ülkemize saygı gösterilsin. Şili, ne içeride ne de dışarıda herhangi bir terör grubunu desteklemiyor.” dedi.

Arjantin Güvenlik Bakanı Bullrich, 16 Nisan’da La Nacion internet sitesine yaptığı açıklamada, İran’ın İsrail’e hava saldırısının ardından “en hassas yerlerde” maksimum güvenlik seviyesini yükselttiklerini duyurmuştu.

Bolivya’nın İran ile yaptığı mutabakat anlaşmasını hatırlatan Bullrich, “Bolivya, 700 İranlının ülkede ticari faaliyet göstermesine izin verdi. Bunlar, İran devrimine yönelik kurslar veriyor” diye konuşmuştu.

Ulusal basında çıkan haberlerde, Bullrich’in Bolivya’daki İranlılarla ilgili sözlerinin Hizbullah militanı yetiştiriliyor gibi algılanması sebebiyle Bolivya tarafının tepki verdiği belirtilmişti. Bullrich, “Hizbullah, son zamanlarda Iquique’de (Şili’nin liman kenti), Arjantin, Brezilya ve Paraguay arasındaki üçlü sınırda tespit edildi. Geçen yıl Sao Paulo kentinde 2 Hizbullahçı ve birkaç hafta önce de Peru’da varlıkları tespit edildi. İran’ın müttefiki Venezuela’da da var, yani kısacası hassas bir durumdayız.” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir